Leasing operacyjny i finansowy to dwie bardzo popularne metody finasowania zakupu samochodów, maszyn budowlanych albo innego sprzętu przez przedsiębiorstwa. Różnią się kilkoma ważnymi aspektami podatkowymi, które pozwalają firmie wybrać korzystniejszą dla niej formę leasingowania.

Gdy zastanawiamy się nad leasingiem, przeważnie przychodzi nam na myśl leasing środków samochodowych, jednak tak naprawdę możliwości leasingu jest znacznie więcej. Przedsiębiorcy mogą wziąć w leasing także maszyny, urządzenia, sprzęt medyczny, a nawet nieruchomości. Ten artykuł poświęcimy na nakreślenie różnic pomiędzy dwoma najpopularniejszymi formami leasingu, jakimi są leasing operacyjny i finansowy.

Leasing operacyjny

Jeżeli zdecydowalibyśmy się na leasing operacyjny np. auta, oznaczałoby to, że przedmiot leasingu pozostaje elementem majątku leasingodawcy (firmy udzielającej leasingu). Ten stan prawny ma przełożenie na odprowadzane przez firmę podatki. Przy leasingu operacyjnym, odpisy amortyzacyjne dokonuje leasingodawca. Leasingobiorca może natomiast do kosztów uzyskania przychodu wliczyć comiesięczne raty leasingowe za samochód oraz wpłatę początkową. W tej formie leasingu podatek VAT doliczany jest do każdej raty, więc traktuje się go jako dostawę towaru, a nie usługę.

Leasing finansowy

Przy umowie leasingu finansowego przedmiot zostaje wpisany do majątku leasingobiorcy. Pozwala to na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych oraz części odsetkowej każdej z rat. Leasing finansowy jest traktowany jako dostawa towaru, dlatego podatek VAT musi być opłacony w całości w momencie przekazania przedmiotu leasingu.

Osobom nieobeznanym z prawem podatkowym różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym, a finansowym mogą wydawać się nieistotne. Prawda jest jednak taka, że dokładnie należy przyjrzeć się tym rozwiązaniom i przeanalizować ewentualne korzyści rozliczeniowe. Firmom, które nie mają doświadczenia na tym polu, radzimy zdać się na opinie specjalistów. Dzięki fachowemu doradztwu, wybierzemy najlepszą opcję leasingu i zaoszczędzimy masę pieniędzy.06